Wszyscy właściciele psów z utęsknieniem czekają na cieplejsze dni. Mogą wtedy spędzać więcej czasu z pupilem na świeżym powietrzu, a spacery stają się dłuższe i przyjemniejsze. Niestety na naszych czworonożnych przyjaciół czyhają w zaroślach kleszcze. O tych niebezpiecznych pajęczakach i o tym, jak się przed nimi zabezpieczać opowiada groomer – Beata Gazecka – właścicielka salonu ART GROOMING & ZOOLOGIQUA, zajmująca się kosmetyką zwierząt towarzyszących.

Kleszcze w Polsce

Kleszcze to pajęczaki, które należą do roztoczy pasożytujących m.in. na psach, kotach oraz ludziach. W Polsce występuje kilkanaście gatunków kleszczy, wśród których znajdują się: kleszcz łąkowy (Dermatocentor reticulatus), kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus).

Gdzie i kiedy są aktywne?

Pajęczaki te mogą żerować nawet przez cały rok, jeśli temperatura przekracza 4 stopnie Celsjusza. Można spotkać je w ogrodach, na łąkach, w parkach, lasach, na działkach, a także na trawnikach w centrum miast. Ich największe występowanie można zaobserwować wzdłuż ścieżek dzikich zwierząt.

Atak na psa!

Nasze czworonogi zgarniają kleszcze z niskich roślin: traw, krzewów czy gałęzi. Pajęczaki reagują na temperaturę ciała zwierząt i potrafią rozpoznać 40-50 zapachów zawartych w pocie oraz wydychanych z CO2. Wyczuwają również wibracje, zmiany oświetlenia oraz ciepła.

Kleszcze wczepiają się najczęściej w głowę, szyję, pachwiny, boki ciała i łapy, a nawet między opuszki łap oraz w błonę śluzową fafli, podniebienia czy dziąseł psa. W tych miejscach skóra psa jest najcieńsza i najlepiej ukrwiona. To pozwala kleszczowi żerować na gospodarzu, aby przejść w kolejną formę lub złożyć jaja (od 2 do 5 tysięcy!). Choroby, które mogą zostać w ten sposób przeniesione to: babeszjoza, anaplazmoza, borelioza, wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu, erlichioza, hepatozoonoza, hemoplazmoza i inne.

Szybka reakcja i profilaktyka

Jeśli już dojdzie do wczepienia się kleszcza w skórę naszego psa, należy go jak najszybciej usunąć. Używamy do tego specjalnej pęsety – wyciągamy całego pasożyta, bez obracania i stosowania żadnych środków.

Najlepiej jednak zawczasu pomyśleć o skutecznej profilaktyce. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które ochronią nasze psy i koty przed kleszczami. Są to m.in.: krople („spot-on” do stosowania na skórze), spraye, tabletki czy obroże. Warto również po każdym spacerze przejrzeć sierść naszego pupila, aby upewnić się, że nie przyniósł kleszcza do domu. W ten sposób uchronimy nie tylko zwierzę, ale również domowników, na których mogą przenieść się niebezpieczne wirusy, bakterie, pierwotniaki, nicienie oraz inne czynniki chorobotwórcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *