Jesień to bardzo ważna pora roku dla każdego ogrodu. Od tego, jak przygotujesz rośliny do zimy będzie zależeć, co zastaniesz w nim wiosną. Oto kilka porad, jak zabezpieczyć ogród przed nadchodzącymi mrozami i ułatwić roślinom przetrwanie w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Jesienne podlewanie ogrodu

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin, jest podlewanie podłoża, którego nie należy zaprzestawać jesienią. Szczególnie jeśli opadów będzie niewiele. Najczęstszą przyczyną obumierania roślin zimą jest bowiem właśnie niedostatek wody. Rośliny liściaste, tzw. zimozielone, również w zimowych miesiącach wyparowują wodę. Nie mogą jej jednak pobrać z podłoża, kiedy panują minusowe temperatury. Odpowiednie nawodnienie ziemi ułatwi im ten proces.

Kora dla bylin

Pędy bylin powinny zostać przycięte jeszcze jesienią, jednak każdy sprawdzony ogrodnik podpowie, że warto kilka z nich zostawić. Tworzymy w ten sposób miejsce do przezimowania dla pożytecznych owadów. Ich łodygi będą także podpórką dla kory lub liści, pełniących funkcję ocieplacza. Należy jednak pamiętać, by przyciąć pozostawione łodygi wczesną wiosną. Tylko wtedy nowe pędy będą miały szansę wyrosnąć.

Okrywanie roślin

Kiedy nocne temperatury spadną poniżej -5 st. C, należy zapewnić mniej odpornym roślinom okrycie z tkaniny, na przykład z agrowłókniny. Taką samą funkcję może pełnić także słoma, trociny, suche igły, a nawet tektura. Zabezpieczyć należy zarówno rośliny liściaste, jak i niektóre drzewka iglaste. Ochrony przed mrozem potrzebują również róże oraz winorośle. Nie masz pewności, jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Skorzystaj z askberry.pl. To jedyny portal ze zleceniami, gdzie znajdują się nie tylko specjaliści, ale także ich rekomendacje i oceny.

Zabezpieczenie roślin doniczkowych

Od mrozów należy uchronić także rośliny tarasowe i balkonowe. Wystarczy do tego agrowłóknina lub inna tkanina, która przepuszcza powietrze, najlepiej w kolorze jasnym, nie przyciągającym promieni słonecznych. Zadbaj również o ustawienie donic tak, by rośliny nie były narażone na działanie silnego, zimnego wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *